Webcamera. Ilu studentów ją zakleja?

Zrzut ekranu 2019-05-26 o 18.38.38

Webcamera patrzy!

Webcamera śledzi za nami cały czas, bo praca za pomocą komputera, w szerszym znaczeniu tego słowa, stała się niezbędną częścią naszego życia. Nie ważne czy jest to praca, czy po prosto serwowanie w Internecie. Wielu ludzi korzysta ze zwykłych „pecetów”, niektórzy używają smartfonów czy tabletów, a inni posługują się laptopami. Pracując czy oglądając serial za pomocą laptopa nawet nie zdajesz sobie sprawę z tego, że nie jesteś sam w pokoju. Czy zaufasz kamerze, która na ciebie patrzy z górnej części ekranu twojego sprzętu elektronicznego? Wielu Polaków korzystając z urządzenia tego typu nawet nie podejrzewa, że mogą być podglądani. A jak to jest ze studentami, największą grupą wiekową korzystającą z laptopów? Zdecydowałem to sprawdzić na przykładzie naszej uczelni.

Stworzyłem ankietę na temat zasłaniania kamery wśród studentów i rozesłałem ją do wszystkich grup studenckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Udział w jej wypełnianiu wzięło 385 studentów z 11 wydziałów naszej uczelni. Najbardziej aktywnymi wydziałami w tym badaniu były: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (22,1 proc.), Wydział Neofilologii (12,7 proc.) oraz Wydział Nauk Społecznych (9,8 proc.)

Najchętniej głosowali kobiety – 308 osób, natomiast tylko 77 głosów oddali mężczyźni. Więcej ludzi zasłania kamerę swojego laptopa, na co wskazują wyniki badania: 284 osoby, z czego 220 kobiet i 64 mężczyźni, co stanowi 74 proc. ogółu. Deklarując przyczyny zaklejania kamery, 180 osób (63,4 proc.) wybrało punkt: „Boje się, że mogę być podglądany”. Natomiast 44 osoby (15 proc.) zaznaczyło odpowiedź: „W razie czego”. Trochę mniejsza grupa ludzi, a mianowicie 35 ankietowanych (12,3 proc.) nie wie, dlaczego ma zaklejony obiektyw. Także 14 studentów (4,9 proc.) wybrało wariant: „Boję się kradzieży moich danych”. Nieduża grupa ludzi, a mianowicie 11 osób (3,9 proc.) boi się śledzenia przez służby specjalne. Natomiast blisko 101 ankietowanych nie respektuje potrzebę zasłaniania „oka” swojego „cyfrowego przyjaciela”.

Najwięcej studentów (158 osób), którzy akceptują zasłonięcie kamerki laptopa, przynależą do grupy wiekowej 19-23 lata. Ta grupa ludzi jest także liderem w rankingu osób, które pozostawiają kamerę odsłoniętą. Na drugim miejscu (89 ankietowanych) są ankietowani w wieku 24-28 lat. Najmniejszą grupą, która myśli o tej zasadzie są studenci, którzy skończyli 16-18 lat jest to zaledwie 2,6 proc. ankietowanych.

Webcamera jest zasłonięta w laptopie Marka Zuckerberga (twórca Facebooka), który nawet zakleja mikrofon na swoim laptopie. Możesz pomyśleć, że Mark jest paranoikiem, ale webcamera James’a Comey’a (szefa FBI) też jest zasłonięta. Także praktykę zasłoniętej webcamery można spotkać na laptopie Edwarda Snowdena (były pracownik CIA).  Można się domyśleć, że są to ludzi wysokich rankingów społecznych i są osoby, którym zależy na wykradaniu danych z ich laptopów lub z życia prywatnego. Ale zwykły student nie musi się obawiać przed cyberatakiem, ponieważ na pewno nie ma jakichś sekretnych i globalnie ważnych danych. Natomiast taki sposób zabezpieczenia jest prywatną kwestią człowieka i twoje bezpieczeństwo oraz gwarancja nietykalności twoich danych zależy tylko od Ciebie.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *